do poczytania

OD DYKATURY DO DEMOKRACJI

  • Czy hasło "od dyktatury do demokracji" może być wskazówkę wychowawczą dla rodziców?
  • Czy wychowanie to trenowanie dzieci?
  • Komu potrzebna jest dyscyplina?

Wielu rodziców i nauczycieli wyznaje przekonanie że złotym lekarstwem na wychowanie "dobrego" dziecka jest rozmowa, tłumaczenie, dobra argumentacja i (ślepa) wiara w to, że dzieci mają złote serca, są rozsądne i nieegoistyczne. Nic bardziej mylnego! To błędne wyobrażenie znane jest jako "założenie o małych dorosłych", przekonanie o tym, że dzieci są mniejszymi wersjami dorosłych.

Rodzice powinni pamiętać, że słowa i argumenty, którym nie towarzyszą żadne działania skazane są zazwyczaj na porażkę i mogą prowadzić do ich własnej irytacji zakończonej kłótnią – krzykiem – biciem. Jeśli jest to rzeczywiście konieczne, jedno wyjaśnienie nie jest niczym złym. Tym co u dzieci i dorosłych generuje problem jest powtarzanie wyjaśnień. Dzieci irytują się, gdy rodzice zbyt wiele mówią. Za dużo mówienia generuje zbyt dużo emocji, w tym przypadku negatywnych emocji.

Dzieci nie są małymi dorosłymi ani małymi komputerkami, zatem ich wychowanie polega nie tylko na wyjaśnianiu, ale także na "trenowaniu" ich. Gdy dzieci są małe Wasz dom powinien przypominać dyktaturę, w której to Wy jesteście panem i władcą. Natomiast dom w którym mieszkają nastoletnie dzieci powinien być bardziej demokratyczny. Nastolatki potrzebują mieć coś do powiedzenia w kwestii obowiązujących ich zasad. Jednak nawet w przypadku nastolatków, gdy przychodzi co do czego, należy zadać sobie pytanie kto płaci czynsz? Wy. Kto wie co dobre dla dzieci lepiej niż one same? Wy. Więc gdy zachodzi taka konieczność, macie prawo – a nawet obowiązek – narzucić im pewne ograniczenia, nawet jeśli im się to nie podoba.

Zasady i granice – dyscyplina – potrzebna jest tak samo rodzicom jak i dzieciom. Oszalelibyście, gdybyście musieli codziennie negocjować z dziećmi w kwestiach takich jak poranne wstawanie, wychodzenie do szkoły, jedzenie kolacji. Jasne zasady postępowania pozwalają oszczędzić czas i energie Waszą i dzieci, uniknąć kłótni i wrzasków.

Stosowanie łatwych technik wychowawczych i pamiętanie o kilu zasadach pozwoli Wam nie tracić panowania nad sobą, nie dopuścić do krzyku, kłótni, wyzwisk, sarkazmu i przemocy – czyli wszystkiego tego co szkodzi poczuciu wartości dziecka. Wy znów będziecie cieszyć się towarzystwem swojego dziecka, ono zaś Waszym. Nie tylko pozostanie wówczas więcej czasu na wspólną zabawę i czułość, ale także obie strony będą miały na to większą ochotę.

⇐ powrót

© All rights reserved | © Wszelkie prawa zastrzeżone

Materiały i zdjęcia umieszczone na stronie chronione są prawem autorskim